Płyta czołowa sterownika

System Dystrybucji Danych Sieci Ciepłowniczej DDSC powstał jako rozwiązanie zadania polegającego na dostarczeniu odbiorcom ciepła, danych z istniejącej, już opomiarowanej sieci ciepłowniczej.
Przyjęto następujące założenia:
  1. Dane powinny być pobierane jak najbliżej ich źródła.
  2. Dane powinny być identyczne u dostawcy i u odbiorców .
  3. Odbiorcy mają dostęp tylko do danych udostępnionych im przez dostawcę.
  4. System DDSC powinien współpracować z istniejącym systemem opomiarowania sieci.
Funkcjonujący system składał się z ciepłomierzy połączonych w sieć typu rs485, pracującą w protokole MODBUS RTU. Sterownikiem nadrzędnym jest komputer z oprogramowaniem do wizualizacji, archiwizacji i bilansowania PAW4, który udostępnia dane w zakładowej sieci informatycznej.
Ze względu na p.1 założeń oraz na obawy dostawcy przed "otwarciem" sieci zakładowej, nie brano pod uwagę dystrybucji danych na poziomie tej sieci.
Założenie nr.2 oraz wysokie koszty nie pozwalały na pobieranie danych z czujników lub przetworników.
Zdecydowano się na urządzenie pośredniczące, które pracując jako Master w sieci ciepłomierzy, "odpytuje" je o dane (tak jak robił to komputer nadrzędny) i udostępnia te dane dostawcy i odbiorcom na oddzielnych łączach komunikacyjnych.
Oprogramowanie systemu pomiarowego u dostawcy nie wymagało żadnych modyfikacji, ponieważ sterownik DDSC zachowuje się na łączu z komputerem nadrzędnym tak jak sieć ciepłomierzy.
Sterownik DDSC jest konfigurowalny. Konfiguracji podlega struktura sieci ciepłomierzy, lista odbiorców, oraz zestawy danych udostępnianych odbiorcom.