System monitorowania RWTW-SK
System monitorowania RWTW_SK pozwala na ciągły, zdalny dostęp do wielkości mierzonych. Obejmuje zarówno dane bieżące, jak i informacje historyczne. Umożliwia łatwe objęcie kontrolą wszystkich punktów podlegających opomiarowaniu. Wyposażony jest w możliwość sygnalizacji przekroczeń wartości dopuszczalnych. Pozwala na analizę jakościową i ilościową przebiegu zdarzeń w czasie. RWT umożliwia tworzenie automatycznych wydruków raportowych z dowolnie wybraną częstotliwością. System współpracuje z urządzeniami pomiarowymi w układzie rozproszonym z komunikacją poprzez sieć RS485 ModBus. Mogą to być zarówno sterowniki pomiarowe PCDS10, PCDS20, PCDS40, jak i urządzenia innych producentów.
SYSTEM ROZPROSZONY
Komputer nadrzędny oraz sterowniki obiektowe połączone są siecią komunikacyjną w standardzie rs485. Parametry standardu zapewniają możliwość budowy odcinka sieci podstawowej obsługującej do 32 węzłów (urządzeń), o łącznej długości linii transmisyjnych do 1200 m. Poprzez łączenie odcinków możliwa jest również budowa bardziej rozległych sieci (256 węzłów max).
System umożliwia przekazywanie danych w sieciach lokalnych i rozległych. OPROGRAMOWANIE Oprogramowanie systemu realizuje następujące funkcje podstawowe:
Program umożliwia przeglądanie i analizę danych archiwalnych w formie tabel i wykresów graficznych. WIZUALIZACJA
Nadzorowany proces technologiczny jest wizualizowany na ekranie komputera w postaci ekranów synoptycznych. Tłem ekranu synoptycznego może być tak zwany podkład technologiczny (schemat, rysunek lub zdjęcie), ilustrujący przestrzenne rozmieszczenie kontrolowanych obiektów i czujników. Na takim tle umieszczone są dane z czujników pomiarowych w postaci wartości liczbowych wzbogaconych o inne informacje technologiczne. Liczba ekranów synoptycznych zależy od wielkości systemu i potrzeb wizualizacyjnych. Do przełączania ekranów synoptycznych służy menu główne, lub system odnośników - specjalnych obszarów na ekranach synoptycznych. Liczba ekranów oraz ich atrybuty ( nazwa, plik podkładu) może być modyfikowana. ARCHIWIZACJA RWTW-SK prowadzi archiwizację danych pomiarowych
z określoną częstotliwością oraz rejestruje i pamięta zdarzenia istotne dla funkcjonowania systemu.
Zarchiwizowane dane można przeglądać w formie tabel lub wykresów, sporządzać wydruki i raporty. ![]() ALARMOWANIE Alarmowanie polega na bieżącym informowaniu operatora o sytuacjach wymagających jego interwencji. Odbywa się poprzez:
Zdolność wywoływania alarmów pomiarowych jest atrybutem czujników i może być modyfikowana przez administratora systemu. WYDRUKI RAPORTOWE ![]() Wykonywanie cyklicznych raportów z procesu technologicznego ułatwia system łatwego przygotowywania wzorów raportów. Punkty pomiarowe można łączyć w grupy (działy) w celu drukowania ich w oddzielnych tabelach. System umożliwia wydruki na drukarkach graficznych i tekstowych. PARAMETRY PRACY SYSTEMU Wiele właściwości systemu użytkownik o prawach administratora może zmieniać we własnym zakresie. W dowolnym czasie możliwe są modyfikacje: opisów położenia pomiarów, lokalizacji obiektów, wartości dopuszczalne, wartości alarmowania, częstotliwość archiwizacji, sposób wydruku itp. INSTALACJA SYSTEMU ![]() Ze względu na rozproszoną architekturę, system nie wymaga stosowania dużej szafy montażowej. Zamiast niej wiesza się na ścianie, w dogodnym miejscu, małą szafkę (40x40) z zasilaczem i centralnym wyłącznikiem sieciowym. Okablowanie, zredukowane do czterech przewodów (2x zasilanie, 2x komunikacja), prowadzone jest w prefabrykowanych korytkach kablowych. INSTALACJA CZUJNIKÓW (RCKiK)
Instalacja czujników temperatury w chłodniach i zamrażarkach w RCKiK wymaga specjalnego podejścia, uwzględniającego częste otwieranie urządzeń oraz przestrzenny rozkład temperatury. |